Tuesday, 2 December 2014

129 години от рождението на Ана Фройд

Ана Фройд е дъщеря на Зигмунд и Марта Фройд, като тя е най-малкото дете. Ана е единственото от 6те деца, което последва примера на баща си и се занимава с психология. Тя допринася за развитието на психоанализата, като подчертава важносттва на егото и способността му да се тренира социално.

Тя е родена във Виена на 3ти декември 1895 година, тя получава свидетелство за завършено училище през 1911 година, а през 1914 е ученичка при баща си и посещава лекциите му. От 1924 година членува в тайния комитет, който следи за интересите на психоанализата. През 1936 публикува книгата си „Азът и механизмите на защитата", а две години по-късно заминава за Англия и работи в птиют за деца. За разлика от баща й, който се фокусира върху несъзнателното То, тя се съсредоточава върху важността на Аз-а. Най-значимият и труд, „ Нормалност и патология в детството“, излиза през 1965 г, като 3 години по-късно тя го превежда и на немски.


Ана ще бъде запомнена и с участието си в създаването на списанието за детска психоанализа "Psychoanalytic study of the Child" през 1945 г. Фройд почива на 8 октомври 1982 година в Лондон на 86 годишна възраст.


Sunday, 23 November 2014

150 години от рождението на Анри дьо Тулуз


Анри дьо Тулуз е френски художник, представител на постимпресионизма, роден на 24 ноември 1864 г. в замъка Боск в град Алби, Франция.

Баща му е известен ексцентрик, граф Алфонс дьо Тулуз-Лотрек познват с това, че обича да ходи на лов, а майка му е Аделаид Тапие дьо Селейран, двамата са потомци на известен аристократичен род. Още не навършил 15 години, чупи двете си бедрени кости, в разтояние от 1 година и остава недъгав за цял живот.

През 1886 г в ателието на Кормон се запознава и сприятелява с Винсент Ван Гог. Отваря собствено ателие 1 години по-късно, с помоща на родителите си, а на следващата година участва в изложбата на "Двадесетте" в Брюксел. През 1893 г. при галериста Морис Жоаян прави две изложб, а през 1898 г. в Лондон е представена негова изложба в галерия Гупил. По-късно здравето му се влошава, поради прекомерната употреба на алкохол и през 1901 почива, няколко дни след като получава паралитичен удар.

                          
                                     

Thursday, 13 November 2014

174 години от рождението на Огюст Роден


Вчера се навършиха 174 години от рождението на великият френски скулптор Огюст Роден. Той е роден през 1840 в столицата на Франция, Париж, като е един от основоположниците на импресионизма в пластичното изкуство.


На 14 годишна възраст той започва да учи в училище за рисуване и математика, а след това  при Антоан Бари.На Парижкия салон през 1864 г, Роден получава отказ да изложи първата си работа „Човек със счупен нос“  и не го приемат в Школата за изящни изкуства, поради тази причина той започва да работи в работилницата на Алберт Кари-Бельоз, като произвежда различни елементи за архитектурна украса.


През 1877 и 1878 той получава признание от Франция, като страната купува две от неговите статуи - "Йоан Кръстител“ и „Крачещият мъж“. След това френското правителство му дава поръчка да изработи голям скулптурен портал. На „Портите към ада", превърнала се в творбата на живота му, той посвещава и най-голяма част от усилията си.


На 17 ноември 1917 умира от премръзване, тъй като френското правителство не му отпуска пари за отопление. Той завещава произведенията си на Франция и сега те са изложени в музея му в Париж.



Wednesday, 12 November 2014

Първото кацане на комета


На кометата 67P/Чурюмов-Герасименко кацна успешно спускаемия модул  "Фила", който беше поставен от роботизиран космически апарат наречен "Розета". Апарата беше изтрелян в космоса ,с цел изследване на кометата, още през 2004 година. Целта ѝ е да разкрие някои от тайните на Вселената чрез кометите, смятани за първични останки от зараждането на Слънчевата система преди 4,6 милиарда години. Вземането на проби от комета, ще помогне на учените да анализират развитието на Земята и останалите планети.

Изминавайки 10 годишното си пътуване, сондата "Розета" спусна апаратът "Фила" на кометата, за да влезе в историята, като операцията се разигра на 551 млн. километра от нашата планета. По време на спускането, роботът "Фила" предаваше данни към "Розета", която от своя страна пращаше информация към Земята за праха и газовете по пътя си. Научната апаратура "Филa" тежи 21 килограма и един от експериментите предвижда сондиране на кометата за събиране на подпочвен материал.

Saturday, 8 November 2014

25 години от събарянето на берлинската стена


Днес се навършват 25 години от едно от най-паметните събития в новата история на света, събарянето на берлинската стена, отделяща западната от източната част на град Берлин и останалата част от територията на ГДР.

Напълно построената стена се е състояла от 45 хиляди бетонни блокове 3,6 на 1,5 метра, със закръглен връх, чиято цел е да затруднява опитите за бягство. Въпреки това над 5 хил. души успяват да избягат на Запад. Най-известните случаи са - масовото бягство по тунел, дълъг 149 метра, полет с делтаплан, промушване между прозорците на 2 съседни апартамента.

Стената е премахната на 9 ноември 1989 година, след като лидерът на ГДР Ерих Хонехер  подава оставка и министър-председателя на източна Германия, отменя заповедта за излзиане от страната. Голяма част от хората преминават в западен Берлин, и гражданите разрушават почти цялата стена, като в момента са запазени само малки части от нея.






Thursday, 6 November 2014

147 години от рождението на Мария Кюри

Днес се навършват 147 години от рождението на първата жена, носителка на Нобеловата награда по физика. През 1911г Мария Кюри получава Нобелова награда по химия, като по този начин става първият човек, награден с две Нобелови награди и един от двамата на които са присъдени Нобелови награди в две различни области на науката.

Мария Кюри е родена на 7 ноември 1867 г. във Варшава, Полша. Тя е най-малкото от 5 деца. Нейният дядо е учител, както и нейните родители, баща ѝ преподава физика и математика — области, които по-късно Мария ще учи в университета. Няколко години след смърта на майка й, Мария се премества в Париж и изучава химия и физика в Сорбоната, като по-късно става първата жена преподавателка в това висше училище. В Сорбоната тя среща Пиер Киюр, също преподавател, и се омъжва за него.

По време на Първата световна война заедно с дъщеря си Ирен, Мария Кюри организира около 220 подвижни и стационарни рентгенови лаборатории за преглед на ранени войници, от чиято помощ са се възползвали над 3 милиона пациенти. Тя организира и курсове за рентгенолози и техници на рентгенова апаратура. Натрупаният опит обобщава в монографията „Радиология и война“ през 1920 г. През 1923 г. тя пише биография на Пиер Кюри. През 1921 г. заедно с дъщеря си отива в САЩ, за да събере средства за нови изследвания на радия. Тя се връща отново там през 1929 година.

Мария Кюри умира на 4 юли 1934 г. в санаториума Санселемоз, близо до градовете Саланш и Паси, от левкемия, която по всяка вероятност е следствие от полученатарадиация по време на изследванията с радиоактивни вещества. Тя не взима никакви предпазни мерки в работата си, понякога носи проби в джобовете си, дори носи на гърдите си ампула с радий като талисман. По това време все още не са добре известни истинските последици от работа с радиоактивни изотопи.

Фестивалът Лой Кратонг


Шести ноември е известен с фестивала Лой Кратонг. Изключителни ден за целия Тайланд. Самото име означава плаваща кошница и както виждате от снимката, това е което се случва на този ден!

 Празникът е за да носи късмет през цялата година и ако сте суеверни това е преживяването на годината, което трябва да преживеете. Представете си, да сте в Тайланд по това време на годината, с любим човек. Това ще бъде един невероятен спомен!

Няма фиксиран срок за този фестивал и всяка година е на различна дата, най-вече през ноември. Първоначално фестивалът се провежда в нощта на пълнолуние от дванадесетия месец на тайландския календар - на тайландкия лунен календар.


Ето видео на фестивала: